Freemasons Directory

Displaying all Craft lodges

Craft Directory

1 Lodge of Friendship W Master: Mr Matthew Smith
Craft Directory
Freemasons Hall
254 North Terrace
Adelaide 5000
Installation: July
S Warden: Mr David Kuchenmeister J Warden: Mr Mark Witkin (Acting)
Care Officer: VW Bro Alan Mott - (08) 8289 3529
Secretary: Mr Alan Mott
Contact:
Meeting: 7:15 pm, First Thursday, Every Month, Starting in excluding January
2 Adelaide Lodge W Master: Mr Fred Levi
Craft Directory
Port Adelaide Masonic Hall
142-150 Commercial Road
Port Adelaide 5015
Installation: June
S Warden: Mr Benjamin Levi J Warden: Mr Cooper Allan
Care Officer: Mr Fred Levi - (08) 8248 3766 or 0428 278 800 or (Email) fredlevi@adam.com.au
Secretary: Mr Trevor Molde
Contact:
tmolde@internode.on.net 0417 838 740 After Hours 8235 0634
Consecrated: 5 August 1884
Meeting: 7:15 pm, Third Tuesday, Every Month
5 Lodge of Fidelity W Master: Mr Raffaele Piccolo (Installation 19.5.18)
Craft Directory
Gawler Masonic Hall
Lyndoch Rd
Gawler 5118
Installation: May
S Warden: Mr Shaun Taylor J Warden: Mr Geoffrey Randall
Care Officer: Mr Alan Hann - 8284 7030 / 0417 829 260
Secretary: Mr Andrew Muriti
Contact:
Consecrated: 30 January 1849
Meeting: 7:30 pm, Second Tuesday, Every Month, Starting in (except January)
10 Brighton United Lodge W Master: Mr Jason Kay (Installation 28.11.17)
Craft Directory
Brighton Masonic Hall
1 Commercial Road
Brighton 5048
Installation: November
S Warden: Mr Carl Olsen J Warden: Mr Shane King
Care Officer:
Secretary: Mr Geoff Bashford (Acting)
Contact:
Consecrated: 16 November 1860
Meeting: 7:15 pm, Fourth Tuesday, Every Month, Starting in (except December)
11 Lodge of Light W Master: Mr I. R. Rowe (Installation 5.5.18)
Craft Directory
Kapunda Masonic Hall
Beck St
Kapunda 5373
Installation: February
S Warden: TBA J Warden: Rev. John Watson
Care Officer: Mr B. T. Geyer - (08) 8562 3462 (H)
Secretary: Mr John Green
Contact:
Consecrated: 14 October 1860
Meeting: 7:45 pm, Second Wednesday, Every Month, Starting in (except January)
12 Mid North Lodge W Master: Mr C. Clarke
Craft Directory
Clare Masonic Hall
171 Main North Rd
Clare 5453
Installation: September
S Warden: Mr D. Berrett J Warden: Mr R. Fuller
Care Officer: Mr Graham Clarke - (08) 8842 3281
Secretary: Mr A. Williams
Contact:
enquiries@absolutebeachfronts.com.au (08) 8842 4216 (H) or 0411 723 933 (Mobile)
Meeting: 7:30 pm, Second Thursday, Every Month, Starting in 8.00pm in Summer
14 Prince of Wales Lodge W Master: Mr Robert De Bono (Installation 25/11/17)
Craft Directory
Mt. Barker Masonic Hall
Hutchinson Street
Mt. Barker 5251
Installation: August
S Warden: Mr Roger Ireland J Warden: Mr Ken Robertson
Care Officer: Mr Charles Day - (08) 8339 3126
Secretary: Mr George Koritsa
Contact:
Meeting: 7:30 pm, Third Monday, Every Month, Starting in except January
15 Lodge St. John No. (Incorporating The Lodge of Fortitude) W Master: Mr. Robert Beer (Installed 8th Sept 2018)
Craft Directory
Strathalbyn Masonic Hall
Dawson St
Strathalbyn 5255
Installation: September
S Warden: Mr. Clive Sayers J Warden: Mr. Trevor Gordon
Care Officer: Mr Nigel Parker - 0402 284 093 (Mobile)
Secretary: Mr Ross Holmes
Contact:
LodgeofStJohn15@hotmail.com 8575 1160 (H) or 0400 161 762 (Mobile)
Consecrated: 5 May 1866
Meeting: 7:30 pm, Fourth Wednesday, Every Month, Starting in Except December
16 Duke of Edinburgh Lodge W Master: Mr A D Gardner
Craft Directory
Moonta Masonic Hall
Blanche Terrace
Moonta 5558
Installation: July
S Warden: Mr B C Cross J Warden: Mr J McAllister
Care Officer: Mr Ian Archibald - (08) 8825 1566
Secretary: Mr Ian MacDonald Archibald
Contact:
iamarchie@bigpond.com (08) 8825 1566 (AH)
Meeting: 7:30 pm, Second Tuesday, Every Month, Starting in (except August and January)
18 Mostyn Goodwood & Loyalty W Master: Mr Dario Priori (Installed 06/06/18)
Craft Directory
Goodwood Masonic Hall
17 Hampton Street
Goodwood 5034
Installation: June
S Warden: Mr Manfred Kahmann J Warden: Mr Frank De Marco
Care Officer: Mr Alan Waldron - 8356 6994
Secretary: Mr Donald Heartfield
Contact:
hfield@ozemail.com.au (08) 8293 2846 (H) or 0408 805 890 (mobile)
Consecrated: 19 September 1871
Meeting: 7:30 pm, First Wednesday, Every Month, Starting in (except January)
19 St. Andrews Lodge W Master: Mr Gary Pusey (Installation 13.7.17)
Craft Directory
Freemasons Hall
254 North Terrace
Adelaide 5000
Installation: June
S Warden: Mr Richard Matthews J Warden: Mr Allan Thomas
Care Officer: Mr Des Ross - (08) 8357 5479
Secretary: Mr Russell Mallyon (Acting)
Contact:
davrus6054@gmail.com 0404 003 530 (Mobile)
Meeting: 7:30 pm, Second Tuesday, Every Month, Starting in (except January)
24 Port Pirie United Lodge W Master: Mr Wayne Partridge (Installed 8th Sept 2018)
Craft Directory
Port Pirie Masonic Hall
Corner Gertrude & Norman Street
Port Pirie 5540
Installation: September
S Warden: Mr Daniel Upton J Warden: Mr Alan Campbell
Care Officer: All Lodge Members
Secretary: Mr Les Rich
Contact:
lesmeryl@dodo.com.au (08) 8632 4926 mobile 0419 844 018
Meeting: 7:30 pm, Fourth Thursday, Every Month, Starting in (except January, September and December)
26 The Victoria Lodge W Master: Mr Bob Heath (Installation 03.08.18)
Craft Directory
Jamestown Masonic Hall
71 Irvine St
Jamestown 5491
Installation: August
S Warden: Mr Daniel Upton J Warden: Mr Lyle Burns
Care Officer: Mr Colin Kaehne - (08) 8664 1540 (H) or 0417 512 444 (Mobile)
Secretary: Mr Ian Shields
Contact:
(08) 8658 6013
Meeting: 7:30 pm, First Wednesday, Every Month, Starting in 8.00pm in Summer
30 Holdfast Lodge W Master: Mr Tony Scully (Installation 15.6.17)
Craft Directory
Ridgehaven Masonic Hall
33 Hazel Grove
Ridgehaven 5097
Installation: June
S Warden: Mr Ray Keen J Warden: Mr Ray Keen
Care Officer: Mr Tony Scully - 0407 826 562
Secretary: Mr Tony Scully
Contact:
Meeting: 7:30 pm, Third Friday, Every Month, Starting in From February (no meeting in January)
33 Semaphore Lodge W Master: Mr Gordon Williams (Installation 20.06.18)
Craft Directory
Semaphore Masonic Hall
66 Semaphore Road
Semaphore 5019
Installation: June
S Warden: Mr Charles Williamson J Warden: Mr Colin Preece
Care Officer: Mr Charles Williamson - mcwillie77@icloud.com (Email)
Secretary: Mr Kim Probst
Contact:
palmconstructions@bigpond.com 0412 080 211 After Hours 8449 4200
Consecrated: 29 August 1884
Meeting: 7:15 pm, Third Wednesday, Every Month, Starting in (except January)
34 Corinthian Lodge W Master: Mr Norm Baker
Craft Directory
Goolwa Masonic Hall
Cadell St
Gawler 5118
Installation: October
S Warden: Mr John Williams J Warden: Mr Robert Clyde Groves
Care Officer: Mr Brian Tapping - 0466913909
Secretary: Mr Rob Groves (Acting)
Contact:
robcathgroves@bigpond.com 0423300661 (Mobile)
Consecrated: 31 December 1868
Meeting: 7:30 pm, Third Thursday, , Starting in Oct then bi monthly incl April then recess until August
35 Mount Gambier Lodge W Master: Mr Roger Saunders
Craft Directory
Mount Gambier Masonic Hall
4 helen St
Mt Gambier 5291
Installation: October
S Warden: Mr Peter Roberts J Warden: Mr Peter Norman
Care Officer: Peter Norman - (08) 8738 5287
Secretary: Mr Ian Berry
Contact:
berryian@bigpond.com (08) 8725 5366 (H) or 0408 057 666 (Mobile)
Meeting: 7:30 pm, Second Tuesday, Every Month, Starting in January
38 Lodge St. Alban W Master: Mr John Caruso (Installation 8.11.18)
Craft Directory
Freemasons Hall
254 North Terrace
Adelaide 5000
Installation: November
S Warden: Mr Nicholas Handley J Warden: Mr Andrew Lathlean
Care Officer: Mr John Behenna - 8356 8655
Secretary: Mr Ray Nicholson
Contact:
Consecrated: 18 December 1889
Meeting: 6.30 pm, Second Thursday, Every 2 Months, Starting in March, May, July, September and November
41 The Port Darwin Lodge W Master: Mr Simon Morris (Installed 4th August 2018)
Craft Directory
Darwin Masonic Hall
Stokes street
Parap 0800
Installation: August
S Warden: Mr Aaron Hay J Warden: Mr Phillip Ryder
Care Officer: All Brethren
Secretary: Mr Philip Tedesco
Contact:
Meeting: 7:30 pm, First Friday, Every Month
42 Naracoorte Lodge W Master: Mr Rodney Donnell (Installed 3rd Oct 2018)
Craft Directory
Naracoorte Masonic Hall
Church St
Naracoorte 5271
Installation: October
S Warden: Mr Allan Attwood J Warden: Mr John Attwood
Care Officer: Vacant
Secretary: Mr Barry Dunn
Contact:
Meeting: 8:00 pm, Third Wednesday, Every Month
44 The Murray Bridge United Lodge W Master: Mr Russell LJ Mallyon
Craft Directory
Murray Bridge Masonic Hall
Mulgundawah Rd
Murray Bridge 5253
Installation: August
S Warden: Mr Brendan Watts J Warden: Mr Roger Labeniego
Care Officer: Mr Graham Walkington - 0427 343 107
Secretary: Mr Tom Haig
Contact:
mbunited44@internode.on.net (08) 85 31 1726 (H) 0439 687 529 (M)
Consecrated: 18 August 2018
Meeting: 6:30 pm, Third Saturday, Every Month, Starting in Feb,March,April,May,June,July,Aug,Sept,Oct,Nov,Dec
45 Port Lincoln Lodge W Master: Mr Malcolm Schluter (Installation 17.3.18)
Craft Directory
Port Lincoln Masonic Hall
5 Bligh St
Port Lincoln 5606
Installation: March
S Warden: Mr Barry Kearsley J Warden: Mr Ian Hill
Care Officer: Mr John Dinham - (08) 86821101
Secretary: Mr Bruce Bamford
Contact:
portlincolnlodge45@gmail.com (08) 8683 4354 or 0488 050 981
Consecrated: 4 April 1898
Meeting: 7:30 pm, Third Monday, Every Month
48 Sir Samuel Way Lodge W Master: Mr Victor Cardillo
Craft Directory
Blackwood Masonic Hall
229 Main Road
Blackwood 5051
Installation: November
S Warden: Mr David Holliday J Warden: Mr Jim Craik
Care Officer: Mr Brian Hoare - (08) 8339 2141
Secretary: Mr Colin Fox
Contact:
Meeting: 7:30 pm, First Wednesday, Every Month
52 Balaklava-Owen Lodge W Master: Mr Colin Ey (Installation 7.7.18)
Craft Directory
Balaklava Masonic Hall
Cnr Edith Tce & Humphrey St
Balaklava 5461
Installation: July
S Warden: Mr David Berrett J Warden: Mr Andrew Bensch
Care Officer: Mr Terry Halford - (08) 8529 2015 (h) 0418 973 257 (m) terryhalford@gmail.com (email)
Secretary: Mr Leon Shepley
Contact:
deleo_2@bigpond.com 0412 456 809
Meeting: 7:45 pm, Fourth Thursday, Every Month
55 Renmark Lodge W Master: Mr A. Gower
Craft Directory
Renmark Masonic Hall
Ral Ral Ave
Renmark 5341
Installation: July
S Warden: Mr Stan Dalby J Warden: Mr A. Stoneham
Care Officer: TBA
Secretary: Mr Alec Ayling
Contact:
Meeting: 7.30 pm, Fourth Wednesday, Every Month, Starting in January
59 Quorn Lodge W Master: Mr Peter Petry (Installed 7th Sept 2018)
Craft Directory
Quorn Masonic Hall
13 Railway Terrace
Quorn 5433
Installation: September
S Warden: Mr James Hackett J Warden: Mr John Teague
Care Officer: Mr James Hackett (Acting) - 0414 558 555
Secretary: Mr Kevin Paynter
Contact:
quornlodgeno59@gmail.com (08) 8642 2597 (H) or 0412 733 847 (Mobile)
Consecrated: 7 July 1910
Meeting: 7.30 pm, Second Wednesday, Every Month, Starting in September (except January)
67 The Yorke Valley Lodge W Master: Mr Terence Charles McCumiskey
Craft Directory
Maitland Masonic Hall
6 Walter St
Maitland 5573
Installation: March
S Warden: Mr Donald Carmichael J Warden: Mr Robert George Klopp
Care Officer: Mr Don Carmichael - 08 8832 3082
Secretary: Mr John Nankivell
Contact:
john.nankivell@bigpond.com 0428 351 267 (Mobile)
Meeting: 7:00 pm, First Thursday, Every Month, Starting in (except January)
75 The Hope and Lewis Lodge W Master: Mr. David Neilson
Craft Directory
Port Adelaide Masonic Hall
142-150 Commercial Road
Port Adelaide 5015
Installation: April
S Warden: Mr. Stephen Merrett J Warden: Mr Graeme Shore
Care Officer:
Secretary: Mr. Alex Neilson
Contact:
Consecrated: 9 April 1991
Meeting: 7:20 pm, Second Tuesday, Every Month, Starting in (Except January)
79 The Henley Lodge W Master: Mr S. Clements
Craft Directory
Port Adelaide Masonic Hall
142-150 Commercial Road
Port Adelaide 5015
Installation: April
S Warden: Mr M Ross J Warden: Mr B. Furlong
Care Officer: Mr Tom Rowell - 0432 926 255
Secretary: Mr Tom Rowell
Contact:
thehenleylodge@yahoo.com 0432 926 255 (08) 8447 2119
Consecrated: 16 April 1914
Meeting: 7:30 pm, Fourth Thursday, Every 2 Months, Starting in - even months Feb, April, June, Aug, Oct, Dec
82 Port Broughton Lodge W Master: Mr R. A. Routley
Craft Directory
Port Broughton Masonic Hall
West Terrace
Port Broughton 5522
Installation: August
S Warden: Mr A. J. Harris J Warden: Mr D. C. Dolling
Care Officer:
Secretary: Mr N. S. Tancock (Acting)
Contact:
gktancock@outlook.com 0447 511 509 (Mobile)
Meeting: 7:30 pm, Third Wednesday, Every Month
85 Eudunda Lodge W Master: Mr Rhett Hardie
Craft Directory
Freemasons Hall
254 North Terrace
Adelaide 5000
Installation: November
S Warden: Mr John Higginson J Warden: Mr Tony Berekally
Care Officer: Mr Pieter Haverhoek - 0417 239 439
Secretary: Mr Peter Berekally
Contact:
Consecrated: 29 November 1918
Meeting: 6.30 pm, Third Friday, Every 2 Months, Starting in Starting in February
88 Millicent Lodge W Master: Mr M. Blacketer (Installation 11/10/17)
Craft Directory
Millicent Community Club
North Terrace
Millicent 5280
Installation: August
S Warden: Mr M. Richards J Warden: Mr B. Staude
Care Officer: Max Blacketer - 0417 334 855 (mobile)
Secretary: Mr Max Blacketer (Installation 11/10/17)
Contact:
Meeting: 6:00 pm, Fourth Tuesday, , Starting in Even Months
90 Berri Lodge W Master: Mr T. J. Waterman
Craft Directory
Barmera Masonic Hall
Langdon tce,
Barmera 5435
Installation: July
S Warden: Mr B. R. Waterman J Warden: Mr J. E. Frankes
Care Officer: Mr Bruce D. J. Casey - (08) 8582 1543
Secretary: Mr Andrew Gower
Contact:
agower4@bigpond.com 0457 593 092
Meeting: 7:30 pm, Third Tuesday, Every Month
93 Blackwood Lodge W Master: Mr Greg Deverson (Installation 4.4.18)
Craft Directory
Blackwood Masonic Hall
229 Main Road
Blackwood 5051
Installation: April
S Warden: Mr Geoff Williams J Warden: Mr. Tom Marinis
Care Officer: Mr Norman Johnson - (08) 8278 8286
Secretary: Mr Ted Wilkinson
Contact:
ted.pau@bigpond.com (08) 8178 2991 (H) or 0407 978 214 (Mobile)
Consecrated: 1 May 1920
Meeting: 7:30 pm, First Wednesday, Every Month, Starting in (except January)
94 The Lodge of Fortitude (Incorporating Lodge St. John) W Master:
Craft Directory
Strathalbyn Masonic Hall
Dawson St
Strathalbyn 5255
Installation: June
S Warden: J Warden:
Care Officer:
Secretary: See Lodge St John No. 15 for all Lodge details
Contact:
Meeting: 7:30 pm, Fourth Wednesday, Every Month, Starting in (except December)
98 Earl of Chester Lodge W Master: Mr Ian Johnson
Craft Directory
Freemasons Hall
254 North Terrace
Adelaide 5000
Installation: July
S Warden: Mr John Parkin J Warden: Mr James Clark
Care Officer: All Lodge Members
Secretary: Mr Ian Johnson (Acting)
Contact:
EoC98@outlook.com 0405 197 710
Meeting: 7:30 pm, Third Tuesday, Every Month, Starting in (except January)
99 Milton Lodge - (Amalgamated with Hyde Park- Bankers Lodge) W Master: Mr Andrew Solomon
Craft Directory
Tusmore Masonic Hall
1 Fisher Street
Tusmore 5065
Installation: October
S Warden: Mr Graham Earnshaw (Acting) J Warden: Mr Steve Nadin
Care Officer: Mr Graham Earnshaw - (08) 8278 8175 or 0419 976 564
Secretary: Mr Graham Evans (Acting)
Contact:
Grelodge@bigpond.com (08) 8391 3339 or 0437 839 500
Consecrated: 28 November 1995
Meeting: 7:30 pm, Last Tuesday, Every Month, Starting in (except December)
106 Lake Bonney Lodge W Master: Mr. J. Frankes (Installation 14.7.18)
Craft Directory
Barmera Masonic Hall
Langdon tce,
Barmera 5435
Installation: July
S Warden: Mr. G. Moate J Warden: Mr. V. Frankes
Care Officer: Mr. A. Morgan (Acting) - (08) 8588 2193
Secretary: Mr. G. M. Moate PSGD
Contact:
Consecrated: 5 May 1922
Meeting: 7:30 pm, Third Thursday, Every Month
117 Glenelg Lodge W Master: Mr Mark Bates (Installation 4/11/17)
Craft Directory
Clarence Gardens Masonic Hall
146 Avenue Road
Clarence Gardens 5039
Installation: November
S Warden: Mr Frank Owen J Warden: Mr Richard Kirby
Care Officer: Mr William (Alan) Spriggs - (08) 8298 8603 (H) aspriggs@adam.com.au (email)
Secretary: Mr John Tailby (Acting)
Contact:
glenelg117@hotmail.com 0418 156 745 (Mobile) or 8370 6997 (Home)
Consecrated: 8 November 1923
Meeting: 7:15 pm, Second Thursday, Every Month, Starting in From February (No meeting in January)
118 Thorngate Lodge W Master: Mr Simon Gray
Craft Directory
Broadview Masonic Hall
565 Regency Road
Broadview 5083
Installation: November
S Warden: Mr Charles Attwood J Warden: Mr Ian Berry
Care Officer: Mr Graham Baker - 0422 970 143
Secretary: Mr Michael Hopwood
Contact:
Consecrated: 17 November 1923
Meeting: 7:15 pm, First Monday, Every Month, Starting in February (no meeting in January)
121 Mypolonga Lodge W Master: Mr Barrie Woodhouse
Craft Directory
Murray Bridge Masonic Hall
Mulgundawah Rd
Murray Bridge 5253
Installation: August
S Warden: Mr Graham Coulter J Warden: Mr Murray Stopp
Care Officer: Mr Graham Coulter - (08) 8532 4147
Secretary: Mr Barry Stanbury
Contact:
barryls53@bigpond.com (08) 8531 1150 (h) 0408 813 993 (mobile)
Meeting: 10:30 am, First Tuesday, Every Month, Starting in August - Second Tuesday - November (no meeting January)
124 Witton Lodge W Master: Mr Maurice Easton (Installation 11.11.17)
Craft Directory
RSB Building
58 Dyson Road
Noarlunga Downs 5168
Installation: November
S Warden: Mr Geoff Berkin J Warden: Dr Andrew Ryan
Care Officer: Mr Richard Lumsden - (08) 8326 4361 (H)
Secretary: Mr Jake Tersic (Acting)
Contact:
Consecrated: 24 November 1924
Meeting: 7:30 pm, Second Monday, Every Month
126 Salisbury Lodge W Master: Mr Theo Spartalis (Installation 7.4.18)
Craft Directory
Para Districts Masonic Centre
77 Philip Highway
Elizabeth South 5112
Installation: April
S Warden: TBA J Warden: Mr Simon Barraclough
Care Officer: Mr Peter Mayne - Details in Lodge Monthly Summons
Secretary: Mr Simon Husker
Contact:
salisburylodge126@gmail.com (08) 8258 3463 (AH) PO Box 385, Salisbury, South Australia, 5108
Consecrated: 5 March 1925
Meeting: 7:30 pm, First Thursday, Every Month, Starting in From February (no meeting in January)
133 Lodge Sirius W Master: Mr B.R. Kearsley
Craft Directory
Cummins Masonic Hall
Light Road
Cummins 5631
Installation: March
S Warden: Mr D. B. Millard J Warden: Mr T. J. Vigar
Care Officer: Mr John Baker - (08) 8676 2310
Secretary: Mr Barry Kearsley
Contact:
Meeting: 10:30 am, First Monday, Every Month, Starting in (except January)
142 Le Hunte Lodge W Master: Mr Eric Elefsen (Installation 13.3.18)
Craft Directory
Minnipa Masonic Hall
Thomas Street
Minnipa 5654
Installation: March
S Warden: Mr Alan Price J Warden: Mr Graham Gunn AM
Care Officer: Mr Eric Elefsen - (08) 8680 5005 or 0427 805 004 (email) minnipa.hotel@bigpond.com
Secretary: Mr Doug Elefsen
Contact:
Meeting: 1:30 pm, Fourth Sunday, Every 2 Months, Starting in February, April, June, August, October and December
145 Enfield Lodge W Master: Mr Loyd Lapinig
Craft Directory
Broadview Masonic Hall
565 Regency Road
Broadview 5083
Installation: June
S Warden: Mr Michael Coley J Warden: Mr Andrew Mercer
Care Officer: Mr Alan Mott - 0408 829 409
Secretary: Mr Alan Mott
Contact:
Meeting: 7:15 pm, Third Thursday, Every Month
150 Ardrossan Lodge W Master: Mr. Deane Hoare
Craft Directory
Ardrossan Masonic Hall
Fourth Street
Ardrossan 5571
Installation: March
S Warden: Mr. Howard (Hank) Hill J Warden: Mr. Trevor Clerke
Care Officer: Mr. Howard (Hank) Hill - (08) 8837 3337
Secretary: Mr Doug Barton
Contact:
dougbarton@bigpond.com (08) 8837 3227
Consecrated: 4 July 1929
Meeting: 7:30 pm, Third Monday, Every Month, Starting in Third Monday Jan, April, May, June, July, Aug, Sep, Oct, Nov, Dec. Second Monday Feb. Installation 1st Saturday in March
155 Hore-Ruthven Lodge W Master: Mr Michael Coulson
Craft Directory
Mt. Barker Masonic Hall
Hutchinson Street
Mt. Barker 5251
Installation: March
S Warden: Mr Roger Ireland J Warden: Mr Ken Robertson
Care Officer: Mr Ric Matthews - (08) 8388 0268
Secretary: Mr Ric Matthews
Contact:
Consecrated: 14 March 1934
Meeting: 7:30pm, Third Monday, Every Month, Starting in Except January. Even Months - 7.30pm. Odd Months - 6.30pm with Festive Board at a local restaurant
156 Alice Springs Lodge W Master: Mr David Ward
Craft Directory
Alice Springs Masonic Hall
Allchurch Street
Alice Springs 0870
Installation: August
S Warden: Mr David Young J Warden: Mr Timothy Schubert
Care Officer: Mr Peter Flink - 0400 294 195
Secretary: Mr Alan Broughton
Contact:
chefcat@bigpond.com (08) 8952 3083
Consecrated: 20 August 1934
Meeting: 6:30 pm, Third Monday, Every Month, Starting in Except January.
159 Epworth Lodge W Master: Mr Donald Heartfield (Installation 10.10.17)
Craft Directory
Payneham Masonic Hall
393 Payneham Road
Marden 5070
Installation: October
S Warden: Mr Joe Nashar (Acting) J Warden: Mr T. Boswell (Acting)
Care Officer: Mr P. Everard Walker - (08) 8263 5772
Secretary: Mr Everard Walker (Acting)
Contact:
everardwalker@bigpond.com (08) 8263 5772 or 0447401788 (Mobile)
Consecrated: 11 September 1945
Meeting: 7:30 pm, Second Tuesday, Every 2 Months, Starting in February, April, June, August , October (Inst.), December (Social)
160 Whyalla Lewis Lodge W Master: Mr Ron Spargo (Installation 07/04/18)
Craft Directory
Whyalla Masonic Hall
Farrell Street
Whyalla 5600
Installation: April
S Warden: Mr Ken Millard J Warden: Mr Adam Acton
Care Officer: Mr R. Spargo - 0429 407 773
Secretary: Mr Alan Beames
Contact:
whyallalewis160@gmail.com 0419 840 533 (M)
Consecrated: 8 March 1946
Meeting: 7:30 pm, Fourth Monday, Every Month, Starting in (except March & December)
161 Kingston Lodge W Master: Mr Ralph Fowler (Installed 1st Oct 2018)
Craft Directory
Kingston Masonic Hall
James St
Kingston 5275
Installation: October
S Warden: Mr Morgan Trenaman J Warden: Mr Ian Hill
Care Officer: Mr Graham Hutchings - (08) 8767 2341 or 0407 603 799 (Mobile)
Secretary: Mr Stewart Meyer
Contact:
Meeting: 7:30 pm, First Wednesday, Every Month, Starting in January
168 Edwardstown Lodge W Master: Mr Craig Mitchell
Craft Directory
Clarence Gardens Masonic Hall
146 Avenue Road
Clarence Gardens 5039
Installation: July
S Warden: Mr Jesse Kemp J Warden: Mr George Mavros
Care Officer: Mr John Tailby - 0418156745
Secretary: Mr John Roberts
Contact:
Consecrated: 25 July 1947
Meeting: 7:15 pm, Last Friday, Every Month
182 Darwin Lodge of Remembrance W Master: Mr Quentin Kilian (Installed 17th Aug 2018)
Craft Directory
Darwin Masonic Hall
Stokes street
Parap 0800
Installation: August
S Warden: Mr William Hallen J Warden: Mr Stephen Doherty
Care Officer: Vacant
Secretary: Mr John Worrell
Contact:
Meeting: 7:30 pm, Third Friday, Every Month, Starting in January
187 Lewis Lodge of Brighton W Master: Mr Matthew Assheton (Installation 13.3.18)
Craft Directory
Brighton Masonic Hall
1 Commercial Road
Brighton 5048
Installation: March
S Warden: Mr Bob Giles J Warden: Mr Joe Nehme
Care Officer: Mr John Vincent - 0423 819 908 (Mobile)
Secretary: Mr Bill Heycox (Acting)
Contact:
llob187@outlook.com 0432 612 966 (Mobile)
Consecrated: 10 March 1953
Meeting: 7:15 pm, Second Tuesday, Every Month, Starting in From February (no meeting in January)
188 Hawthorn Lewis Lodge W Master: Mr Colin Jones
Craft Directory
Hawthorn Masonic Hall
6 Wattle Avenue
Lower Mitcham 5062
Installation: July
S Warden: Mr Robert Atkinson J Warden: Mr Ross Anderson
Care Officer: Mr Robert Gilliland - (08) 8387 9111
Secretary: Theo Spartalis (Acting)
Contact:
Meeting: 10:30 am, First Monday, Every Month, Starting in From February (no meeting in January)
193 Hyde Park - Bankers Lodge (Amalgamated with Milton Lodge June 2018) W Master: Mr Beni Halvorsen (Installation 21.3.18)
Craft Directory
Tusmore Masonic Hall
1 Fisher Street
Tusmore 5065
Installation: March
S Warden: Mr Llewellyn Wood J Warden: Mr Henry Mathews
Care Officer: Mr Gary Le Rossignol - 0417 878 286 sosroll@senet.com.au
Secretary: Mr Graham Evans
Contact:
GRElodge@bigpond.com (08) 8391 3339
Consecrated: 11 March 1955
Meeting: 7:00 pm, Third Thursday, Every Month, Starting in January - November
195 Lodge Thespian W Master: Mr. J. M. Greenfield (Installed 20th Aug 2018)
Craft Directory
Clarence Gardens Masonic Hall
146 Avenue Road
Clarence Gardens 5039
Installation: August
S Warden: Mr. T. Miraliyev J Warden: Mr. M. T. Pilla
Care Officer: Mr Vin Carr - (08) 8262 5480 (H)
Secretary: Mr Keith Jones
Contact:
kjones2011@optusnet.com.au (08) 7288 0192 H or 0430 001 392 Mobile
Meeting: 7:15 pm, Third Monday, Every Month
200 Elizabeth Lodge W Master: Mr David Taft (Installation 14.4.18)
Craft Directory
Para Districts Masonic Centre
77 Philip Highway
Elizabeth South 5112
Installation: April
S Warden: J Warden: Mr Peter Burden
Care Officer: Mr Phillip C. Snook
Secretary: Mr Bryan Rees
Contact:
bryjorees@gmail.com (08) 8287 3689 (H) 0424 958 626 (Mobile)
Meeting: 7:30 pm, Second Monday, Every Month, Starting in From February (no meeting in January)
201 The Perfect Cube Lodge W Master: Mr Daniel Thomas
Craft Directory
Broadview Masonic Hall
565 Regency Road
Broadview 5083
Installation: April
S Warden: Mr Brian Roberts J Warden: Mr John Moseley
Care Officer: Mr Alex Paton - 8250 8592
Secretary: Mr Phil Souter (Acting)
Contact:
Consecrated: 11 April 1958
Meeting: 7:15 pm, First Friday, Every Month, Starting in except January
202 Lodge Seacliff W Master: Mr Dean Raymond (Inst. 4.9.18)
Craft Directory
Brighton Masonic Hall
1 Commercial Road
Brighton 5048
Installation: September
S Warden: Mr Shane King J Warden: Mr Carl Olson
Care Officer: Mr Brian Lorraine - (08) 8387 0798 (home)
Secretary: Mr Malcolm Post
Contact:
Consecrated: 4 September 1958
Meeting: 7:15 pm, First Tuesday, Every Month, Starting in From February (no meeting in January)
206 Parndana Lodge W Master: Mr F. Willson (Installed 22nd Sept 2018)
Craft Directory
Kingscote Masonic Hall
Dauncey Street
Kingscote 5223
Installation: September
S Warden: Mr P. Crispe J Warden: Mr G. Platten
Care Officer: Mr Danny Lovering - (08) 8553 2261 or 0429 696 119
Secretary: Mr David Sexton
Contact:
Consecrated: 31 October 1959
Meeting: 7:00 pm, Third Friday, Every Month, Starting in (Except December)
207 Edwardstown Lewis Lodge W Master: Mr Robert Jennings (Installation 12.11.18)
Craft Directory
Clarence Gardens Masonic Hall
146 Avenue Road
Clarence Gardens 5039
Installation: November
S Warden: Mr Geoffrey Tucker J Warden: Mr Geoffrey Bashford
Care Officer: Mr Robert Gleeson - (08) 8376 1246 (H)
Secretary: Mr Max Murrie
Contact:
207edwardstownlewis@gmail.com 8277 1038 (H) or 0408 809 849 (Mobile)
Consecrated: 8 January 1959
Meeting: 7:15 pm, Second Monday, Every Month
211 Lodge Foelsche W Master: Mr Gene Truan (Installed 22nd Aug 2018)
Craft Directory
Darwin Masonic Hall
Stokes street
Parap 0800
Installation: August
S Warden: Mr Martin Astridge J Warden: Mr Martin Jarvis
Care Officer: All Lodge Members
Secretary: Dr Len Greenwood
Contact:
Consecrated: 23 July 1962
Meeting: 7:00 pm, Fourth Wednesday, Every Month, Starting in except December
214 Lodge of Fraternity W Master: Mr. D. Von Allworden
Craft Directory
Para Districts Masonic Centre
77 Philip Highway
Elizabeth South 5112
Installation: October
S Warden: Mr. P. Morrisson J Warden: Mr. S. Agostino
Care Officer: WBro. Andrew Wilson - 0424 351 300
Secretary: Mr. Andrew Wilson (Acting)
Contact:
awillo@adam.com.au 0424 351 300
Consecrated: 21 October 1963
Meeting: 7:30 pm, Third Monday, Every Month
217 Katherine Lodge of Fidelity W Master: Mr William Daw
Craft Directory
Mabuhay Hall
Katherine 0850
Installation: August
S Warden: Mr Allan Glass J Warden: Mr Allan Kingsley
Care Officer: Mr Graeme Fagan - 0457 639 851
Secretary: Mr Dennis Frogley
Contact:
Meeting: 6:00 pm, Third Saturday, Every Month
218 Tea Tree Gully Lodge W Master: Mr Jesse Swinnerton (Installation 28th May 2018)
Craft Directory
Ridgehaven Masonic Hall
33 Hazel Grove
Ridgehaven 5097
Installation: May
S Warden: Mr. G. Pusey (Acting) J Warden: Mr. D. Webb
Care Officer: Mr David Plant - 8396-3897 or 0439 032 664
Secretary: Mr Roger Wilkey
Contact:
rwilkey@internode.on.net 0411 185 112 (mobile)
Consecrated: 28 May 1973
Meeting: 7:15 pm, Fourth Monday, Every Month
219 McDouall Stuart Lodge W Master: Mr Mark Wood (Installed 11th Aug 2018
Craft Directory
Alice Springs Masonic Hall
Allchurch Street
Alice Springs 0870
Installation: August
S Warden: Mr David Ward J Warden: Mr Desmond Redfern
Care Officer: Mr. Eric Neil
Secretary: Mr Grant Ohlmus (Acting)
Contact:
ohlmus1@bigpond.com.au 0419 859 084 (Mobile)
Meeting: 7:00 pm, First Thursday, Every Month, Starting in excluding January
220 Lodge Kilwinning W Master: Mr Rob Michalski (Installation 26/1/18)
Craft Directory
Broadview Masonic Hall
565 Regency Road
Broadview 5083
Installation: January
S Warden: Mr Andrew Gower J Warden: Mr Bruce Forster
Care Officer: Mr Harry Lowden - (08) 8264 5641
Secretary: Mr Stephen Hobby
Contact:
Secretary.Kilwinning@gmail.com 0419 500 563 (mobile) or (08) 7324 4590
Consecrated: 25 January 1974
Meeting: 7:15 pm, Fourth Friday, Every Month
222 Lodge Baden-Powell W Master: Mr Bruce Nott (Installation 2/11/18)
Craft Directory
Goodwood Masonic Hall
17 Hampton Street
Goodwood 5034
Installation: November
S Warden: Mr Bob Ellis J Warden: Mr Joel Coleman
Care Officer: Mr Phillip Alderton - (08) 8263 0520
Secretary: Mr Phill Rungie
Contact:
Consecrated: 2 November 1974
Meeting: 7:30 pm, First Thursday, Every Month, Starting in (except January)
226 Lodge Concordia W Master: Mr Manfred Kahmann
Craft Directory
Freemasons Hall
254 North Terrace
Adelaide 5000
Installation: June
S Warden: Mr Aiden Beer Sczesny J Warden: Mr David Wilson
Care Officer: Mr Henning Klovekorn, - 0439 280 666
Secretary: Mr Manfred Kahmann, Assistant Sec Mr Tim Newall
Contact:
mkahmann@tpg.com.au Fred: 0432 116 027 Tim: 0402 268 470
Consecrated: 20 February 1981
Meeting: 7:00 pm, Second Friday, Every 2 Months, Starting in Feb, April, June, Aug, Oct, Dec.
228 Elizabeth Daytime Lodge W Master: Mr Campbell Black
Craft Directory
Para Districts Masonic Centre
77 Philip Highway
Elizabeth South 5112
Installation: May
S Warden: Mr Colin Jones J Warden: Mr Theo Spartalis
Care Officer: Mr Theo Spartalis - (08) 8523 5072 (H) or 0409 830 730 (Mobile)
Secretary: Mr Jeff Hayman
Contact:
jeffhaymanent@bigpond.com 8289 6211 (Home)
Meeting: 10:00 am, Fourth Friday, Every Month, Starting in (except December)
230 Ridgehaven Lodge W Master: Mr Darryl Thiselton
Craft Directory
Ridgehaven Masonic Hall
33 Hazel Grove
Ridgehaven 5097
Installation: July
S Warden: Mr Peter Paul J Warden: Mr Gordon Adams
Care Officer: Mr Murray Balchin - (08) 8264 7230
Secretary: Mr Murray Corston
Contact:
Consecrated: 13 December 1985
Meeting: 10:30 am, Second Friday, Every Month, Starting in From February (no meeting in January)
231 Earl of Zetland Lodge W Master: Mr John Teager
Craft Directory
Navy Military and Airforce Club
111 Hutt st
Adelaide 5000
Installation: October
S Warden: Mr Brad Gay J Warden: Mr Arthur Katropoulos
Care Officer: Mr Michael Sayer - 0419 904 666
Secretary: Mr Gary Le Rossignol
Contact:
sec@zetland.org.au 0417 878 286
Consecrated: 14 October 1991
Meeting: 6:00 pm, Second Monday, Every 2 Months, Starting in February, April, June, August, Installation October (5pm)
233 The Regency Lodge W Master: Mr Jacques Habis (Installation 11/07/17)
Craft Directory
Broadview Masonic Hall
565 Regency Road
Broadview 5083
Installation: July
S Warden: Mr John Sassine J Warden: Mr Neale West
Care Officer: Mr Jacques Habis - 0432 339 013
Secretary: Mr John Miles (Acting)
Contact:
Consecrated: 13 January 1993
Meeting: 7:15 pm, Second Tuesday, Every Month, Starting in except January
235 Lodge of Endeavour W Master: Mr Lenard Miller
Craft Directory
RSB Building
58 Dyson Road
Noarlunga Downs 5168
Installation: March
S Warden: Mr Keith Jones J Warden: Mr Robert Edmeades
Care Officer: Mr Len Miller - 0403 601 188 (Mobile)
Secretary: Mr Eddie Belle
Contact:
eddieb@iprimus.com.au 0413 105 969 (Mobile)
Consecrated: 9 February 1995
Meeting: 10:30 am, Second Thursday, Every Month
237 The Lodge of Norwood W Master: Mr Rolf Latzel (Installed 20/01/18)
Craft Directory
Public Schools Club
207 East Terrace
Adelaide 5000
Installation: January
S Warden: Mr Roger Ogdon J Warden: Mr Eric Barber
Care Officer: Mr Roger Ogdon - 0407 795 130
Secretary: Mr Barry Bell
Contact:
wpsh@adam.com.au 0450925284
Consecrated: 24 January 1996
Meeting: 6:00 pm, Fourth Wednesday, Every 2 Months, Starting in January, March, May, July, September and November
238 Leonardo da Vinci W Master: Mr Tony Salerno
Craft Directory
Goodwood Masonic Hall
17 Hampton Street
Goodwood 5034
Installation: November
S Warden: Mr Joseph Nashar J Warden: Mr Enrico Dall’Acqua
Care Officer: Mr Tony Salerno - 0400 291 134 or (email) salerno1@adam.com.au
Secretary: Mr Dario Priori
Contact:
Meeting: 7:00 pm, Third Thursday, Every Month, Starting in Every month except December
239 The Calver Lodge W Master: Mr R. Hicks (Installation 17.3.18)
Craft Directory
Para Districts Masonic Centre
77 Philip Highway
Elizabeth South 5112
Installation: February
S Warden: TBA J Warden: Mr C. Ey PGW
Care Officer: Mr Roy Williams - (08) 8557 7123
Secretary: Mr Bob Hicks (Acting)
Contact:
hixy@bigpond.net.au (08) 8287 5771
Consecrated: 21 February 1998
Meeting: 7:30 pm, Second Wednesday, Every 3 Months, Starting in From May, August, November, February
241 Lodge Koolpinyah W Master: Mr John Worrell (Installed 21st Aug 2018)
Craft Directory
Howard Springs Masonic Hall
Whitewood Rd
Howard Springs 0835
Installation: August
S Warden: Mr GregTomlin J Warden: Mr Stephen Ralph
Care Officer: All Members
Secretary: Mr Tim Hallen
Contact:
tim.hallen@nt.gov.au 08 8988 1443 (H) or 0429 999 468 (Mobile)
Consecrated: 31 October 1998
Meeting: 7:00 pm, Third Tuesday, Every 2 Months, Starting in February, April, June, August, October and December
243 Lodge Reynell W Master: Mr Bob Giles (Installed 17th Sept 2018)
Craft Directory
St Francis Winery
14 Bridge St
Old Reynella 5161
Installation: September
S Warden: Mr Robert Beer J Warden: Mr Paul Watson
Care Officer: Mr Brian Lorraine - 0429 679 505 (mobile)
Secretary: Mr James Assheton
Contact:
Consecrated: 18 September 2000
Meeting: 6:30 pm, Third Monday, Every 2 Months, Starting in January, March, May, July, September, November
244 Sir Douglas Mawson Lodge W Master: Mr Chris Baker (Installation 24.02.18)
Craft Directory
Public Schools Club
207 East Terrace
Adelaide 5000
Installation: February
S Warden: Mr Rob Groves J Warden: Mr Bob Gillespie
Care Officer: TBA
Secretary: Mr Charles Attwood (Acting)
Contact:
chardine@nuskope.com.au 08 8525 4146 or 0413 148 303
Consecrated: 10 November 2000
Meeting: 6:30 pm, Fourth Wednesday, , Starting in Even Months, February April June August October & December No Meeting - Ladies Night
245 Aurora Australis Lodge W Master: Mr Todd Wyatt
Craft Directory
The Roxby Downs Motor Inn
Roxby Downs 5725
Installation: February
S Warden: Mr Hank Hill J Warden: Mr Brenton Hollitt
Care Officer: TBA
Secretary: Mr Alan Mott (Acting)
Contact:
secretary.auroraaustralis245@gmail.com 8234 0066 (Home) 0408 829 409 (Mobile)
Consecrated: 12 February 2011
Meeting: 6:00 pm, Second Saturday, , Starting in even months, except October when it meets on the third Saturday, no meeting in December but the Lodge holds ladies dinner on second Saturday
246 Lodge Copernicus W Master: Mr Barry Burr
Craft Directory
Freemasons Hall
254 North Terrace
Adelaide 5000
Installation: March
S Warden: Mr Luke Tonkin J Warden: Mr Mark Pilla
Care Officer: Mr Michael Olive - (08) 8337 7324 or molive8@bigpond.com (email)
Secretary: Mr Jim Beveridge
Contact:
jsbev@bigpond.net.au 82953152 or 0415777495
Consecrated: 30 April 2011
Meeting: 6.30pm, First Friday, Every 2 Months, Starting in January, March, May, July, September, November,
363 Duke of Leinster Lodge I.C. W Master: Mr D Mawhinney
Craft Directory
Goodwood Masonic Hall
17 Hampton Street
Goodwood 5034
Installation: June
S Warden: Mr I Zambo Jr J Warden: Mr A McWhinney
Care Officer: Mr Sid Spence - 0432 070 677
Secretary: R Num
Contact:
Consecrated: 4 March 1856
Meeting: 7:15 pm, First Tuesday, Every Month, Starting in (except January)